Upamiętnienie Wiktora Kulerskiego
„Patriotyzm zaklęty w czcionkach” to hasło inicjatywy senackiej zaproponowanej przez senatorów Ryszarda Bobera oraz Kazimierza Kleina, którzy chcą upamiętnić postać wybitnego Polaka i grudziądzanina – Wiktora Kulerskiego. O swoich planach Senator Ryszard Bober informował podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Bibliotece Miejskiej w Grudziądzu. Do współpracy zaproszone zostały również władze Grudziądza.
– Wiktor Kulerski był, jak na swoje czasy, ogromnym polskim patriotą. Wydawał największą gazetę na ziemiach polskich w czasach zaborów. Jej oddziaływanie miało ogromny wpływ na świadomość Polaków, gdy polska kultura nie mogła się rozwijać – mówił podczas konferencji prasowej Senator Bober.
Jak podkreślił w dalszej części swojej wypowiedzi, pomysł podjęcia tej inicjatywy narodził się niedawno. Zapoznając się z życiowym dorobkiem Kulerskiego, wraz z senatorem Kazimierzem Kleinem zdecydowali, by wywołać uchwałę w Senacie upamiętniającą wybitnego grudziądzanina. W planach jest także zorganizowanie konferencji naukowej oraz wystawy tematycznej. Zdaniem Senatora Bobera należy przybliżyć tę postać również mieszkańcom innych części naszego kraju, ponieważ jest on znany głównie na Pomorzu, gdzie działał najaktywniej. Inicjatywa ma temu pomóc. Do współpracy zaproszone zostały władze Grudziądza – Prezydent Maciej Glamowski oraz Wiceprezydent Szymon Gurbin.
Przypomnijmy, że Wiktor Kulerski urodził się w 1865 roku w Grucie pod Grudziądzem. Swoje życie poświęcił działalności społecznej i narodowej, zakładał polskie towarzystwa ludowe i oświatowe, wygłaszał wykłady z literatury i historii. Zakładał polskie szkółki, pisał do gazet. Znany jest głównie z działalności wydawniczej – drukował „Gazetę Grudziądzką”, która w 1914 r. osiągnęła nakład 128,5 tys. egzemplarzy. Gazeta była wówczas liderem światowym wśród tytułów ukazujących się po polsku. To ewenement i ogromne osiągnięcie. Już w pierwszym roku swojej działalności wydawniczej został skazany na 3 miesiące więzienia za obrazę pruskiej administracji.
Drukarnia Wiktora Kulerskiego wydawała w latach 1894-1939 blisko 300 tytułów książek, broszur i innych publikacji. Były wśród nich powieści, modlitewniki, przewodniki, elementarze, podręczniki, książki historyczne, legendy, czytanki dla dzieci czy poradniki medyczne, domowe i prawne. Trafiały one do szerokiego grona czytelników w gigantycznych nakładach sięgających kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy.
Od początku swojej działalności, angażował się w działalność Polonii. Na początku XX wieku przez dwie kadencje był posłem do Reichstagu w Berlinie, członkiem Koła Polskiego. Jego życie charakteryzowała dbałość o dobro zarówno swojego nieistniejącego wówczas kraju, jak i o życie społeczne, czy gospodarczego. Dbał o edukację i świadomość Polaków. Podtrzymywał pamięć o polskości.
Inicjatywa ta nie jest pierwszym tego typu działaniem, w które zaangażował się Senator Ryszard Bober. W minionym roku Senat na jego wniosek upamiętnił postać Ludwika Rydygiera. Uroczystość uświetniła wystawa przygotowana przez toruńską Książnicę Kopernikańską.
Paulina Szram
Biuro Senatora Ryszarda Bobera
Fot. Łukasz Szalkowski
Poniedziałek: 9:30 - 17:30
Wtorek: 8:00 - 16:00
Środa: 8:00 - 16:00
Czwartek: 8:00 - 16:00
Piątek: 8:00 - 16:00